Obkladové dřevěné palubky

Obkladové dřevěné palubky

Z architektonického hlediska jsou obklady stěn i stropů konstrukce, jejichž prostřednictvím změníme vzhled i vlastnosti místnosti, a tím i její působení.Materiály použité jako obklady pak ovlivňují psychiku i subjektivní pocity osob , které se v místnosti zdržují nebo ji pravidelně užívají. Výběrobkladových materiálů není jen otázkou módy. V rezidencích, veřejných budovách či kancelářích významných firem nebo institucí jsou dřevěné obklady stálicí.

Obkladové palubky jsou vhodné pro použití v interiérech i v exteriéru

Prodáváme palubky a hoblovaných profilů od certifikovaných zahraničních i tuzemských výrobců, protože naše výrobní normy jsou přísnější, než normy dováženého zboží z východních zemí. Toto má vliv na konečnou kvalitu palubkové lamely.

Využití dřevěných obkladových palubek

Dřevěné obklady vnitřních stěn a stropů bývaly nedílnou součástí zvláště bohatých interiérů. Měly zde kromě estetické funkce především praktickou funkci – zateplovaly prostor a tlumily hluk. Později se začaly v různých módních obdobích používat, především jako estetický doplněk i v interiérech běžných domů. Jako tepelná, a především zvuková izolace slouží v divadlech, kinosálech, hudebních síních a podobně, v restauracích se mohou stěny obkládat kvůli mechanické ochraně jejich povrchu a tím i snazšímu udržování hygieny, v koupelnách chrání stěny proti vlhkosti, podobně jako obklady keramické či skleněné. V této místnosti můžeme dřevem v závislosti na svém vkusu a finančních možnostech obložit stěny, vanu či podlahu v celé místnosti nebo jen ve sprchovém koutu. Mělo by ale spíše jít o tropické dřeviny, které jsou tvrdé a mastné, a tedy odolné proti vodě.

V současné době se k dřevěným obkladům opět více vracíme. Nejen v interiéru – zde především z důvodů estetických, neboť zvláště kazetové či deskové obklady působí velmi dekorativně, ale i v exteriéru, kde plní funkci omítky a částečně i zateplení.

Ovšem jak vnitřní, tak venkovní obklady mají své zákonitosti, které musíme dodržovat, aby splnily očekávání a zůstaly funkční a v dobrém stavu co nejdelší dobu.

Primárním materiálem je pro tyto obklady masivní dřevo, z něj především borovice a smrk, pro svou kvalitu a texturu jsou vysoce ceněny modřín, bříza a především dub, z materiálů na bázi dřeva pak plošné aglomerované materiály – nejčastěji  OSB a MDF desky, méně již překližky a laťovky.